Czy na pewno pobierany program jest zawirusowany?

Czy zawsze należy się bać, jak widzimy tego typu komunikat pojawiający się przy próbie pobrania np. wersji demo / instalacyjnej programu z naszej oferty?

Absolutnie nie. Po pierwsze trzeba pamiętać, że aktualne zabezpieczenia w programach chroniących nasze komputery jak np. Windows Defender, czy popularne programy antywirusowe, starają się nie tylko wykrywać realne zagrożenia w postaci znanych już wirusów, ale także próbują wykryć nowe zagrożenia, jakie mogą pojawić się w przyszłości. To powoduje, że mniej znani twórcy i ich programy mogą być wykrywane jako potencjalne zagrożenia, choć w rzeczywistości nimi nie muszą być.

Jeżeli już taki komunikat jak powyżej się pojawi, warto kliknąć w link Więcej informacji, aby uzyskać dodatkowe informacji nt. pobranego pliku. W przypadku plików wygenerowanych bez dodatkowych zabezpieczeń zazwyczaj uzyskamy informację, że wydawca danego pliku jest nieznany.

W przypadku małych producentów oprogramowania, szczególnie tych tworzących rozwiązania kierowane do wąskiego grona odbiorców, taka sytuacja jest ciągle bardzo częsta. Dzieje się tak, ponieważ uzyskanie weryfikacji wydawcy jest procesem kosztownym i wymagającym sporych nakładów pracy dla uzyskania efektu zweryfikowanego wydawcy.

Jeżeli natomiast autor przejdzie proces weryfikacyjny, uzyska stosowny certyfikat i wdroży narzędzia podpisujące tworzone pliki programów, to możemy uzyskać tego typu informację jak na poniższym zrzucie, gdzie już wskazany jest konkretny wydawca.

W takim wypadku dodatkowo jak sprawdzimy dany pobrany plik z poziomu Eksploratora Plików wybierając opcję Właściwości, uzyskujemy dodatkowe informacje o firmie, która podpisała plik i ew. dodatkowe informacje o wystawcy certyfikatu użytego do podpisania takiego pliku.

W przypadku pliku tak oznaczonego, możemy spokojnie uruchamiać pobrany plik, bez obaw, że pobierany program będzie niebezpieczny dla Państwa komputera.

W przypadku wszystkich naszych rozwiązań udostępnianych za pośrednictwem strony subiektywnedodatki.pl informujemy, że po pierwsze są one kompilowane na stanowisku chronionym przez najnowsze dostępne oprogramowanie antywirusowe ESET NOD32 AntiVirus, a po drugie plik powinien być podpisany certyfikatem wystawionym przez CERTUM  na naszą firmę DBSOFT Dariusz Bachurski.